50% nyári kedvezmény .eu végződésű domain rendelésre
Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Hubspot
Joomla
Drupal
Wix
Shopify
Magento
Typeo3

Az elmúlt időszakban több ügyfelünk jelezte, hogy hasonló jelszó változtatásra és fizetésre felszólító emailt kapott, amiben a feladó jelzi, hogy a ez emailhez kapcsolódó jelszavát már régebben feltörték, a jelszava látható is.
A jelszó pedig az eddigi bejelentések szerint valós, az ügyfél által valahol valamikor valóban használt jelszó.
Állítólag feltörték a kliens gépet is és meglepődtek, hogy miket nézegetnek rajta, de némi „BitCoin” valutáért cserébe ezt majd a feledés homálya fedi.
Mindenképpen fontos néhány dolgot pontosítani a leírtakkal kapcsolatosan.
Egy részt az email feladója látszólag maga a feltört email cím, azonban tudni kell, hogy egy email cím megjelenő feladójaként a hagyományos borítékokhoz hasonlóan mindenki azt ír be, amit épp gondol bárhol a világban, ettől még nem az ő gépéről és nem is a mi szervereinkről indul a levél az ügyfél jelszavával, ez azonban visszakövethető és az adott esetben például a feladó szerver címe egy pakisztáni IP cím (ahol nem üzemeltetünk szervereket).
Fontos, hogy a bejelentésekben szereplő egyik esetben sem a nálunk üzemeltetett postafiók jelszava. Ebből adódik is egy valószínű sejtés, a kliens gépet nem törték fel, hiszen akkor vélhetően jó jelszó lenne az emailben, ami a postafiókhoz tartozik.
Ebből adódik az a gyanú, hogy a hackerek egy valóban létező rendszert törhettek fel, ahova valóban regisztrált cím tulajdonosa, azonban egyelőre sajnos nem tudjuk melyik lehet ez a konkrét rendszer.
Ehhez kapcsolódó fontos tudnivaló, hogy Ügyfeleink belépési (email, tárhely, ügyfélcentrum, SQL adatbázis) mi nem tároljuk kódolatlan formában, az email cím bejelentkezési felhasználó neve nem az email cím, hanem a fiók azonosító (popXXXX).
A pontos működés minden esetben, hogy az eredeti jelszó egy egyirányú kódolással kerül tárolásra (MD5), s a belépéskor az akkor megadott jelszót a rendszer szintén átkódolja, s ha ez egyezik az eltárolt kóddal, akkor engedélyezi a hozzáférést. Ebből adódik, hogy jelszó még betörés esetén sem tud kikerülni, mivel a jelszavakat 128bites MD5 védi.
Ugyanakkor természetesen mindig mindenkor célszerű a használt jelszavakat védeni, s betartani néhány alapvető szabályt:
- olyan helyeken, ahol értékes információ tárolása történik mindig valóban megfelelően bonyolult jelszót adjunk meg és lehetőleg eltérő helyeken eltérő jelszavakat
- olyan oldalakon ahol nincsenek nagyon védendő adatok használhatunk talán kicsit egyszerűbb jelszavakat, ha biztosan ennek kiderülése nem okozhat kárt nekünk (ha rendel valaki egy konyhagépet a nevünkben, kifizeti és kihozzák emiatt nekünk, hát ám legyen)
- a gépeink legyenek ellátva megfelelő és aktív vírus és egyéb védelemmel
- időnként változtassunk jelszót, de megfelelő bonyolultságút (legalább 8 betű, amiben legyen kis betű, nagy betű, szám, írásjel)
- soha ne kattintsunk, olyan linkre, amiben arra kérnek, hogy adjuk meg adatainkat, ha a levélben szereplő link fölé húzva az egeret azt látjuk, hogy az bizony nem az eredeti oldalra mutat.
- mindig gyanús egy olyan szolgáltató, aki el akarja tárolni a kártya adatainkat, csak igazán valóban megbízható szolgáltató esetén adjunk meg ilyet és akkor is inkább csak egy virtuális kártyaszámot, amire aztán mindig csak a megfelelő egyenleg kerül majd feltöltése.